AB „Panevėžio energija“ padės modernizuoti šilumos punktus
2024 12 10
AB „Panevėžio energija“ informuoja, kad vadovaujantis teisės aktų reikalavimais (Šilumos ūkio įstatymo 23 straipsnio 2 dalis ir Energetikos ministro 2022-07-05 įsakymas Nr.1-212 „Dėl daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų privalomųjų reikalavimų patvirtinimo“) visos sistemos, neatitinkančios daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistemos privalomųjų reikalavimų, turi būti pertvarkytos pagal šilumos tiekėjo išduotas technines sąlygas iki 2026 m. liepos 1 d. Tai reiškia, kad daugiabučiuose namuose seni šilumos punktai privalės būti modernizuoti, taip siekiant maksimalaus šilumos energijos efektyvumo bei mažesnių išlaidų už šildymą.
Šiuo metu Panevėžyje dar yra 137 daugiabučiai namai su technologiškai pasenusiais elevatoriniais šilumos punktais, kuriuose nėra arba neveikia karšto vandens temperatūros reguliatoriai, nėra automatizuoto šildymo reguliavimo. Tokiuose namuose sunku užtikrinti tolygų pastato šildymą, efektyviai naudoti šilumą bei tiekti karštą vandenį, atitinkantį higienos normas.
Skatina modernizuoti šilumos punktą
AB „Panevėžio energija“ skatina gyventojus kuo skubiau priimti sprendimą modernizuoti daugiabučio namo šilumos punktą ir taip užtikrinti daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų privalomuosius reikalavimus.
AB „Panevėžio energija“ gyventojams siūlo savo paslaugą – modernizuoti šilumos punktą ir suteikia galimybę už atliktus darbus išsimokėti dalimis per sutartą laikotarpį.
Šiuo metu yra galimybė šilumos punktui atnaujinti išleisti dar mažiau – pasinaudoti daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimo programa („mažoji renovacija“), kurioje numatytas net iki 70 proc. visų tinkamų išlaidų finansavimas. Nepasiturintys gyventojai nemokės nieko. Tam, kad galėtų pasinaudoti 100 proc. subsidija, gyventojai turėtų kreiptis į Savivaldybės Socialinių reikalų skyrių.
Dėl šilumos punkto modernizacijos ir pagalbos, pateikiant paraišką valstybės paramai gauti, namo bendrija gali kreiptis į AB „Panevėžio energiją“. Daugiau informacijos bendrovės interneto svetainėje www.pe.lt.
Paskelbtas daugiabučių „mažosios renovacijos“ kvietimas
Šiuo metu Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kaip „mažoji renovacija“.
Valstybės parama skiriama ne tik senų, elevatorinių šilumos punktų pakeitimui naujais, bet ir pertvarkant šildymo sistemą ar ją keičiant, įskaitant radiatorių keitimą, termostatinių ventilių įrengimą, vamzdynų keitimą ir kitus būtinus elementus. Per tokią renovaciją gali būti įrengiami ir individualūs šilumos apskaitos prietaisai ar šilumos daliklių sistema bei išmaniosios apskaitos įrenginiai, leidžiančios nuskaityti rodmenis iš daliklių, šilumos ir karšto vandens skaitiklių butuose. Finansuojamos ir karšto vandens sistemų pertvarkymo, susijusių elementų keitimo (pvz., rankšluosčių džiovintuvų, vamzdynų keitimo) išlaidos.
Pretenduoti į paramą gali daugiabučiai namai, pastatyti pagal iki 1993 m. galiojusius statybos techninius normatyvus ir atitinkantys bent vieną iš toliau nurodytų sąlygų:
1) iki paraiškos pateikimo namas buvo renovuotas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, bet jame nebuvo atliktas vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimas;
2) bendrasis namo plotas ne didesnis kaip 1000 m2;
3) namas įtrauktas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą ar yra kultūros paveldo objekto teritorijoje, jo apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje;
4) namas yra medinių konstrukcijų;
5) namo šilumos punktas yra elevatorinis arba jau susidėvėjęs automatinis, negalintis reguliuoti šilumos suvartojimo pastate priklausomai nuo lauko oro ir pastato šildomų patalpų temperatūrų pokyčio.
Subsidijos dydis gali siekti iki 60 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, jei paramos gavėjai yra butų ir kitų patalpų savininkai. Subsidija padidinama dar 10 proc. punktų, jei elevatorinis šilumos punktas keičiamas į naują, automatizuotą šilumos punktą. Nepasiturintiems gyventojams skiriama 100 proc. išlaidų kompensacija.
Paraiškas valstybės paramai gauti galima pateikti iki 2025 m. liepos 23 d Aplinkos projektų valdymo informacinės sistemos (APVIS) aplinkoje.
Automatizuoto šilumos punkto privalumai
Jeigu daugiabučio namo šilumos punktas yra neautomatizuotas, jo įrenginiai negali tinkamai reaguoti į lauko temperatūros pokyčius. Automatizavus šilumos punktą, galima nustatyti į butus teikiamos šilumos grafikus: šildymo ir karšto vandens temperatūrą nakties metu, darbo dienų ar savaitgalio režimus, o reguliuojamas į butus perduodamas šilumos kiekis priklausytų nuo lauko oro temperatūros pokyčių. Pakilus temperatūrai, šildymas būtų išjungiamas, o jai nukritus – įjungiamas. Taip butai būtų neperšildomi, o pinigai ir šiluma taupoma ypač pavasario, rudens mėnesiais.
Nerenovuotose daugiabučiuose, esant elevatoriniams šilumos punktams, komfortiškos šilumos kiekviename bute užtikrinti praktiškai neįmanoma. Gyventojai susiduria su dar viena problema – išsibalansavusia šildymo sistema. Kitaip tariant, vienuose butuose gyventojai kaista ir priversti atverti langus, o kiti to paties namo gyventojai skundžiasi vos šiltais radiatoriais. Tokį netolygų šilumos pasiskirstymą name gali veikti ir gyventojų savavališkai atlikti remonto darbai bei ant šildymo sistemos stovų nesumontuoti balansiniai vožtuvai. Namo šildymo prietaisai (radiatoriai) turi atitikti namo šildymo sistemos projekte numatytas galias. Kitaip tolimesniuose šildymo sistemos taškuose esantiems butams pradeda trūkti šilumos. Padidinus bendrą šilumos srautą kaista tie butai, kuriems anksčiau šilumos pakakdavo.
Modernizavus šilumos punktą, įrengus automatinius šilumos sistemų balansinius vožtuvus bei atkūrus šildymo sistemos prietaisų galią pagal projektą, šilumos punkte esantys įrenginiai leidžia nustatyti reikiamus įrangos parametrus, tinkamai subalansuoti šilumos paskirstymą. Gyventojai gali ekonomiškiau naudoti šilumą ir sumažinti šildymo sąskaitas bei mėgautis kokybišku šilumos patiekimu į butus. Efektyviai veikiantis šilumos punktas pastate leidžia sutaupyti iki 15 proc. šilumos.